Det finns flera sätt att få vår digitala litteratur uppläst. Du kan t.ex. använda läsprogrammet Thorium för att läsa eller lyssna på nedladdade e-böcker eller talböcker. Ladda ner det utan kostnad på Thoriums hemsida.
Thorium kan läsa upp e-böcker i formaten E-PUB och DAISY. I Thorium kan du justera utseende och uppläsningshastighet, samt lägga till anteckningar, överstrykningar och bokmärken. Thorium efterfrågar ibland lösenord för krypterade böcker från Legimus. Ange ditt lösenord till Legimus.
Ett annat alternativ är använda sig utav uppläsningsfunktionen i våra respektive databaser för e-böcker eller artiklar. Det kan t.ex. vara en hörlurssymbol.
Du kan använda dig av ett skärmläsningsprogram som läser upp texten på din skärm. Som student eller personal kan du ladda ner Tortalk utan kostnad.
Om du har ett talbokskonto i Legimus kan du använda läsprogrammet EasyReader som går att koppla till ditt Legimuskonto. Ladda ner EasyReader utan kostnad via Legimus.
Om du använder Windows kan du använda funktionen Läs upp i webbläsaren Edge eller få text uppläst i Word, Outlook, PowerPoint och OneNote.
Du kan även använda dig av olika AI-tjänster för att få texten uppläst t.ex. Google Translate, men tänk på att det kan finnas upphovsrättsliga begränsningar för vad du får lov att kopiera in.
Talbokskonto hos Legimus för dig med funktionsnedsättning
Om du har en funktionsnedsättning som gör det svårt att läsa tryckt text kan du få tillgång till Legimus med anpassad kurslitteratur. Att ha en funktionsnedsättning ger inte i sig själv rätt till konto i Legimus. Det måste finnas ett samband mellan nedsättningen och svårigheten att läsa.
Du måste vara registrerad och antagen på en utbildning på Högskolan Väst för att få Legimuskonto.
Legimus dropin
På tisdagar kl.15-16 har vi drop-in-tider för dig med läsnedsättning som behöver ett talbokskonto i Legimus. Vi finns i G2-korridoren.
OBS! Det sista drop-in-tillfället under 2025 är tisdag 16 december. Vecka 52-2 är det stängt. Drop-in-tiderna för 2026 börjar den 13 januari.
Om du är distansstudent eller inte kan komma till campus, använd knappen nedan.
Så går ansökan till
Innan du ansöker, läs på om vem som har rätt till att få talbokskonto på legimus.se.
Efter att du skickat in din ansökan så kontaktar vi dig via din studentmail. Vi bokar in en tid för att fråga om kompletterande uppgifter, och introducerar dig till Legimus om du är berättigad till ett konto.
Finns inte boken i Legimus?
Du kan beställa inläsning av kurslitteratur som du inte kan hitta när du söker i Legimus. Den bok du beställer ska vara:
- Obligatorisk kurslitteratur på en kurs eller ett program som du är antagen på.
- Av samma upplaga som det står i din litteraturlista.
Det tar minst 8 veckor att producera en talbok så var ute i god tid! Om kursen redan har börjat så går det oftast inte att beställa boken.